Opublikowano

Pandemia, a produkcja płynu do dezynfekcji rąk

jak zrobić płyn do dezynfekcji samemu

Firmy na całym świecie wymyśliły unikalne sposoby, aby pomóc swoim społecznościom w obliczu trwającej pandemii koronawirusa, a przemysł spirytusowy przeszedł od dostarczania sztywnych napojów do stworzenia produktu zdrowotnego, na który jest duże zapotrzebowanie, aby zapobiec zakaźnym zarazkom.

Proces destylacji może się różnić w zależności od alkoholu lub marki, ale wszystko sprowadza się do tego samego rezultatu – alkoholu. W związku z brakiem środków do dezynfekcji rąk i innych medycznych środków dezynfekujących w związku z wybuchem COVID-19 wielu producentów z branży destylacji zmieniło bieg, aby tymczasowo wykorzystać swoje linie produkcyjne, skupiając się wyłącznie na wytwarzaniu większej ilości wysoce skutecznych środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu.

Pandemia, a produkcja płynu do dezynfekcji rąk

Środek do dezynfekcji rąk to skuteczny produkt do higieny osobistej, który zastępuje mycie rąk i inne środki higieny rąk. Jest szczególnie potrzebny w czasie gdy jesteśmy z daleka od domu i nie mamy akurat dostępu do wody i mydła do rąk. Właśnie w związku z tym jedną z jego największych zalet jest to, że można go nosić przy sobie i używać w dowolnym miejscu i czasie. Rynek środków do dezynfekcji rąk rozwija się ze względu na rosnącą sprzedaż, szczególnie na platformach internetowych.

Ta pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na zachowania konsumentów, aby podjąć bardziej prewencyjne środki w zakresie higieny osobistej, zwłaszcza higieny rąk. Reklamy i wiadomości radzą ludziom, aby często używali środka do dezynfekcji rąk, ponieważ można nieświadomie zarazić się infekcją. Oczekuje się, że to wykładniczo przyspieszy wzrost rynku. Z powodu pandemii COVID-19 oczekuje się, że globalny rynek środków do dezynfekcji rąk odnotuje 244% wzrost rok do roku w 2020 r. W stosunku do 2019 r.

jak zrobić płyn do dezynfekcji samemu

Jak dużo alkoholu powinny zawierać w swoim składzie środki do dezynfekcji rąk?

Płyny do dezynfekcji rąk, produkowane na bazie alkoholu powinny zawierać co najmniej 60% alkoholu etylowego lub izopropylowego. Te alkohole działają zabijając bakterie i wirusy.

Środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu zazwyczaj zawiera w składzie etanol, który jest bezbarwnym, przezroczystym płynem, nazywanym także często alkoholem etylowym.

W tym artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu do czyszczenia rąk, ile alkoholu powinien on zawierać, aby był skuteczny, oraz wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania środka skuteczie odkażającego, dzięki któremu giną wszelkie bakterie i wirusy. Co więcej dowiecie się także, co robić w sytuacji, gdy tego rodzaju asortymentu zabraknie na sklepowych półkach. Jak się okazuje wcale nie trzeba wówczas załamywać rąk…

Ile etanolu powinien zawierać i dlaczego?

Instytucja, jaką jest CDC zaleca, aby ludzie używali środka do dezynfekcji rąk o zawartości przynajmniej 60% alkoholu Trusted Source lub etanolu.

Dzieje się tak, ponieważ wszelkie preparaty odkażające zawierające od 60 do 95% etanolu Trusted Source zabijają zarazki skuteczniej niż środki do dezynfekcji rąk, mające niższe stężenia lub niezawierające w ogóle alkoholu w swoim składzie.

Płyny dezynfekujące do rąk zawierające mniej niż 60% etanolu lub środki odkażające nie zawierające etanolu mogą nie działać tak skutecznie w walce z różnymi bakteriami, wirusami, grzybami, czy drobnoustrojami. Mogą również ograniczać rozwój drobnoustrojów, a nie je zabijać.

Zgodnie z przeglądem Trusted Source z 2021 r. dotyczącym środków do dezynfekcji rąk, wyższe stężenia etanolu mogą być skuteczniejsze w zabijaniu drobnoustrojów, ale tylko do pewnego poziomu. Aby je skutecznie zabić, potrzebna jest odpowiednia mieszanka etanolu z wodą (we właściwych proporcjach).

Stężenia etanolu wynoszące 80% i stężenia izopropylu wynoszące 75% mieszczą się w środku dopuszczalnego zakresu, chociaż odpowiednie są poziomy między 60–95%.

Przegląd informuje również, że badanie środków do dezynfekcji rąk zawierających 85% etanolu wykazało znaczny wzrost liczby bakterii redukujących w porównaniu do stężeń 60–62% etanolu.

Zaufane źródło, jakim jest amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwala na stosowanie tylko dwóch rodzajów alkoholu w środkach do odkażania rąk:

  • etanol lub alkohol etylowy, który może znaleźć się na etykiecie produktu jako alkohol;
  • alkohol izopropylowy, który może pojawić się na liście jako izopropanol lub 2-propanol;
  • FDA nie zezwala natomiast na stosowanie metanolu ani 1-propanolu w produktach, służących do dezynfekowania rąk, ponieważ mogą to być składniki toksyczne.

domowa destylacja a płyn do dezynfekcji - Królestwo mocy

Jak skuteczny jest preparat do dezynfekcji rąk na bazie etanolu?

Według CDC Trusted Source, już samo przemywanie rąk mydłem i wodą stanowi bardzo dobry sposób na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, a także pomaga w usuwaniu chemikaliów z rąk.

Jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne, etanolowy środek dezynfekujący do rąk nadal naprawdę zabija niektóre wirusy i bakterie.

Może to być dobra opcja w pewnych sytuacjach, takich jak szpitale bądź w trakcie podróży środkami transportu publicznego.

Jednak, aby środek do dezynfekcji rąk na bazie etanolu był naprawdę skuteczny trzeba pamiętać między innymi o tym, aby dać mu odpowiednio wyschnąć na dłoniach. Ponadto ludzie mogą również nie używać wystarczająco dużych ilości środka do dezynfekcji rąk, aby był miał on prawidłowe działanie.

Produkty dezynfekujące do rąk mogą być mniej skuteczne w następujących przypadkach:

  • usuwanie tłuszczu i brudu;
  • usuwanie pestycydów;
  • usuwanie innych trujących chemikaliów, w tym metali ciężkich.

Jeśli ludzie mieli kontakt ze szkodliwymi chemikaliami, w tym metalami ciężkimi, będą musieli dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.

nowoczesne destylatory, mocno wydajne i bezpieczne

W jaki sposób wyprodukować etanol niezbędny do produkcji płynu do dezynfekcji?

Etanol, tudzież alkohol etylowy otrzymuje się w procesie destylacji. Jest to proces, który oznacza pobranie sfermentowanej mieszaniny etanolu i wody i dodanie ciepła w celu ich rozdzielenia – zazwyczaj w destylatorze. Ponieważ etanol paruje szybciej niż woda, etanol unosi się przez rurkę, zbiera i skrapla w innym pojemniku. Woda zostaje w tyle.

Istnieje wiele różnych rodzajów destylatów, w tym destylatory garnkowe, destylatory próżniowe, destylatory zwrotne i fotosy słoneczne, które różnią się konfiguracją i sposobem podgrzewania produktu. Dwoma najczęściej stosowanymi w domu jednostkami do produkcji etanolu są destylatory słoneczne i destylatory zwrotne. Projekty wszystkich z nich można znaleźć w Internecie i jest ich tyle różnych odmian, na ile pozwalają na to ludzkie innowacje. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa lub wiarygodności konkretnego fotos, nie próbuj używać tego wzoru.

Jedną z najprostszych i najbardziej przyjaznych Ziemi destylarni jest destylarnia słoneczna. Jak sama nazwa wskazuje, energia słoneczna nadal wykorzystuje energię słoneczną do ogrzewania i oddzielania produktu. Jest to projekt najbardziej przyjazny dla Ziemi, ponieważ nie wykorzystuje żadnego innego rodzaju paliwa, takiego jak drewno do płomienia lub węgiel do wytwarzania energii elektrycznej, aby Twoje paliwo było wytwarzane. Wadą tego wciąż projektu jest to, że może być niespójny. Zależy to całkowicie od tego, ile słońca dostaniesz do swojego domu – a także wytwarza dość słaby etanol.

Aparaty destylacyjne są najpowszechniejszymi i najskuteczniejszymi destylatorami używanymi do produkcji etanolu w domu. Kotły refluksowe zwykle wykorzystują do ogrzewania energię elektryczną lub gaz ziemny. W przeszłości destylatory zwrotne wykorzystywały kilka coraz mniejszych kotłów do oddzielania etanolu od wody w coraz bardziej skoncentrowane formy. Teraz destylatory zwrotne wykorzystują jeden kocioł i złożoną kolumnę refluksową, która jest podzielona na mniejsze przestrzenie, aby imitować inne kotły warzelne. Zajmuje mniej miejsca i zapewnia bardziej czysty produkt końcowy.

Brak towaru nam nie straszny!

Z początkiem epidemii niestety doszło do wyprzedania wszystkich środków dezynfekcyjnych ze sklepów. Na szczęście tak naprawdę każdy może nauczyć się wytwarzać alkohol sam przy pomocy odpowiednich narzędzi do destylacji, które znajdziecie na stronie sklepu krolestwomocy.pl. Nasze artykuły i fachowe porady sprawią, że tajniki bimbrownictwa staną przed Tobą otworem. Mając profesjonalną aparaturę możesz samemu wyprodukować płyn do dezynfekcji rąk, a w razie takiej potrzeby zaopatrzyć w niego wszystkie najbliższe Ci osoby. Jest jeszcze dodatkowy atut zakupienia narzędzi do wytwarzania alkoholu, a mianowicie taki, że po zakończeniu tego całego zamieszania będziesz mógł zacząć produkować własne alkohole i cieszyć się ich jedynym, i niepowtarzalnym smakiem, i aromatem. Może się to okazać furtka do nowej przygody po krainie smaków i aromatów najbardziej wykwintnych alkoholi. Bo bimbrownictwo to nie tylko pędzenie wódki! To podróż po alkoholach całego świata, która może się odbyć w zaciszu Twojego własnego domu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru jednego z zestawów startowych. Z nami żadna epidemia nie będzie Ci straszna!