Opublikowano

Jak zrobić płyn do dezynfekcji?

Jak zrobić płyn do dezynfekcji - kup destylator

Odkażanie skóry i powierzchni – konieczność w pandemicznej rzeczywistości

Pandemia Covid-19, wywołana przez wirusa SARS-CoV-II, zmieniła nasze zwyczaje i sposób postrzegania rzeczywistości. Mycie rąk przestało być czynnością, o której przypomina się dzieciom przed jedzeniem. Teraz wszyscy, niezależnie od wieku czy kraju pochodzenia, są napominani o konieczności jak najczęstszego ich mycia. Są jednak sytuacje, gdy skorzystanie z wody i mydła nie jest możliwe – w pracy, w podróży, po wyjściu ze sklepu. Warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji, o właściwej zawartości alkoholu. Odpowiednie stężenie alkoholu gwarantuje skuteczność preparatu, czyli usunięcie z powierzchni skóry bakterii i wirusów. Z tego samego powodu do przecierania klamek, czy mycia większych powierzchni w naszych domach, zaczęliśmy wybierać środki zawierające alkohol.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji - kup destylator

Dlaczego warto samodzielnie przygotować płyn do dezynfekcji?

Płyn antybakteryjny, aby był skuteczny, musi posiadać w swoim składzie odpowiednią zawartość alkoholu lub innych składników aktywnych. Preparaty sprzedawane w marketach czasami tylko udają środki odkażające, a produkty sprawdzonych marek bywają drogie i co nie mniej ważne – trudno dostępne. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu wydaje się samodzielne przygotowanie środka odkażającego. Jest to szczególnie uzasadnione w przypadku wszystkich tych, którzy posiadają własny destylator.

Antybakteryjne płyny do dezynfekcji – sprawdzone receptury

Jeśli posiadasz dobry destylator, to stworzenie własnego środka odkażającego nie sprawi problemu. Poza alkoholem, potrzebnych będzie zaledwie kilka dodatkowych, łatwo dostępnych składników, które kupić można w dowolnej drogerii. Przyda się również  naczynie z podziałką, które umożliwi precyzyjne odmierzenie składników oraz zakręcane butelki z etykietami do późniejszego przechowywania gotowej mieszanki. Płyn do dezynfekcji rąk najlepiej  przechowywać w plastikowych buteleczkach o pojemności nie większej niż ½ litra. Większe są niewygodne i ciężkie, trudno je też zmieścić w damskiej torebce.

Jeśli chodzi o składniki drogeryjne, to przygotować trzeba:

-glicerynę 98% (do kupienia również w aptekach),
-wodę utlenioną 3%,
-wodę destylowaną (można ją zastąpić zwykłą przegotowaną),
-olejki zapachowe (najlepiej o działaniu bakteriostatycznym, np. rozmarynowy lub lawendowy).

Gliceryna zawarta w płynie ma za zadanie ochronę skóry rąk przed nadmiernym wysuszaniem, a woda utleniona zabija przetrwalniki bakterii. Alkohol, główny składnik preparatu, pochodzić może z twojego własnego destylatora. Należy pamiętać, że skuteczność bakteriobójczą wykazują jedynie preparaty o zawartości alkoholu przekraczającej 60%. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła proporcje składników dla przygotowania skutecznego płynu. To 83% alkoholu o stężeniu 96%, 4,2% wody utlenionej i 1,45% gliceryny.

Proporcje na 5 l roztworu do dezynfekcji rąk:

-4,15 l alkoholu etylowego 96%,
-210 ml wody utlenionej 3%,
-72,5 ml gliceryny 98%.

Destylator w sklepie online - jak robił samemu płyn do dezynfekcji

Wszystkie składniki mieszamy dokładnie w naczyniu o pojemości większej niż 5 litrów, z podziałką. Dopełniamy wodą destylowaną lub przegotowaną do objętości 5l. Ponownie mieszamy i przelewamy do przygotowanym buteleczek. Zakręcamy i odstawiamy na 3 doby. Taki czas daje gwarancję, że płyn będzie wolny od wszelkich przetrwalników bakterii.

Destylacja alkoholu pozwoli nam również na przygotowanie ekonomicznego rozwiązania problemu odkażania podłóg i dużych powierzchni w domu. W czasie, gdy ryzyko przyniesienia przez domowników z zewnątrz szkodliwych drobnoustrojów jest wysokie, samo mycie podłóg typowymi preparatami czyszczącymi może być niewystarczające. Konieczne jest ich odkażanie, a większe poczucie bezpieczeństwa zapewni płyn do mycia  z zawartością alkoholu. Ponownie przekonamy się, że własny destylator naprawdę ułatwia życie. Do przygotowania środka myjącego potrzebne będą:

-3 l alkoholu 96%,
-3 l octu spirytusowego 10%,
-1,5 l wody,
-wybrany olejek zapachowy.

Wszystkie składniki mieszamy w dużym pojemniku (np. kanistrze) i używamy do regularnego przecierania wszystkich domowych powierzchni. Należy pamiętać, że środków odkażających i płynów do dezynfekcji musimy używać teraz dużo częściej niż dawniej. Ręce należy odkażać po każdym kontakcie z innymi osobami, po korzystaniu z publicznych uchwytów, poręczy, wciskaniu guzików w domofonie czy kontakcie z banknotami. Trzeba pamiętać, że konsekwencja w postępowaniu może pozwolić zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa drogą kontaktu bezpośredniego.

Sklep z destylatorami online

Czy warto zainwestować we własny destylator?

Składnikiem niezbędnym do przygotowywania płynów antybakteryjnych i dezynfekujących jest alkohol, używany w dużych ilościach – jego stężenie nie może być niższe niż 60%, jeśli preparat ma być naprawdę skuteczny. Własny destylator zdecydowanie uprości sprawę. Na rynku dostępne są różne destylatory i laikowi trudno może być na początek podjąć odpowiednią decyzję. Warto skorzystać z rady fachowców. Królestwo Mocy to miejsce, gdzie znaleźć można ekspertów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko w zakresie produkcji i wyboru odpowiedniego sprzętu, ale również procesu destylacji czy kwestii dalszego wykorzystania destylatów.