Opublikowano

Destylator i destylacja – sposób na produkcję ulubionego…

Sklep z destylatorami do produkcji bimbru

Destylator i destylacja – sposób na produkcję ulubionego alkoholu

Wyrób alkoholu w warunkach domowych staje się coraz bardziej popularnym sposobem produkcji bimbru, piwa czy wina. Dzięki procesowi destylacji stwarza się możliwość uzyskania czystego oraz mocnego alkoholu, który przy użyciu odpowiedniego sprzętu może osiągnąć nawet 95% stężenie. Dobrze zrobiona cukrówka, wino czy piwo może okazać się nietuzinkowym dodatkiem na każdej imprezie, przyjęciu czy innej ważnej uroczystości. Własnej roboty alkohol robi wrażenie na gościach i sprawia, że gospodarz może czuć się wyjątkowo i nieszablonowo. Produkcja własnego napoju procentowego wcale nie musi wiązać się ze specjalistyczną wiedzą, pomieszczeniem i doświadczeniem.

Do produkcji domowego piwa, bimbru czy wina potrzebny jest jedynie dobrej jakości sprzęt, który zapewni przeprowadzenie procesu destylacji w odpowiedni sposób. Możemy mieć wówczas pewność, że alkohol z naszej produkcji będzie dobry i odpowiednio wyważony. Sprzęt, który umożliwia dane zjawisko – to dobrej jakości destylator. Dlatego tez nasza firma Królestwo mocy posiada szeroki wachlarz destylatorów, które będą odpowiadać każdemu klientowi. Dysponujemy zarówno gotowym produktem jak i poszczególnymi jego częściami – dzięki temu możesz dokupić niezbędne przyrządy by móc zacząć przygodę z produkcją alkoholu.

Czym jest i na czym polega proces destylacji?

Destylacja to proces oczyszczania substancji. Stosowana jest w celu rozdzielenia mieszaniny składającej się z kilku cieczy różniących się od siebie temperaturami wrzenia oraz do oddzielenia substancji lotnych od mniej lotnych zanieczyszczeń. Destylacja polega na zmianie stanu skupienia danego produktu/substancji z cieczy w stan pary i skropleniu w celu ponownego powrotu w stan cieczy. Otrzymana, oczyszczona substancja ogrzewana jest w kolbie destylacyjnej.

Wyróżnia się cztery (główne) rodzaje destylacji:

– destylacja prosta – pod ciśnieniem atmosferycznym,

– destylacja próżniowa – pod obniżonym ciśnieniem,

– destylacja frakcyjna – z kolumna destylacyjną,

– destylacja z zastosowaniem pary wodnej.

Proces destylacji alkoholu jest możliwy dzięki temu, że temperatura wrzenia alkoholu jest niższa od temperatury wrzenia wody.

Zestaw do destylacji- destylator aabratek

Metody destylacji alkoholu

Metod destylacji alkoholu można wyróżnić kilka. Od tych mniej profesjonalnych do tych, które wykorzystują specjalistyczny sprzęt. Dobrze przeprowadzony proces destylacji zapewni nam dobrej jakości alkohol, którym będziemy mogli raczyć się na spotkaniach towarzyskich lub w domowym zaciszu. Do najbardziej popularnych metod destylacji alkoholu (głównie bimbru) zalicza się:

Metoda Pot Still

Metoda Pot Still jest jedną z najbardziej popularnych metod produkcji alkoholu domowymi sposobami. Jej praktyczność sprawia, że jest najczęściej wybieranym sposobem na pozyskiwanie popularnej cukrówki – czyli bimbru. Specjalistyczna konstrukcja bimbrownicy Pot Still umożliwia uzyskanie znakomitych walorów smakowych przy niewielkim nakładzie czasu oraz pracy. Pary, które unoszone są w alembiku podczas procesu destylacji zbierane są w specjalnej komorze skraplającej. Podczas kontaktu kondensatora z zimną powierzchnią para alkoholowa zostaje odpowiednio schłodzona i doprowadzona do stanu ciekłego. Destylatory typu Pot Still doskonale sprawdzają się w warunkach domowych.

Wewnętrzny refluks – czyli metoda ponownego napływu

Metoda ta uznawana jest za najbardziej wydajną, gdyż dzięki niej możliwe jest uzyskanie destylatu o 94% stężeniu. Sposób ten jest, zatem bardzo ekonomiczny i skuteczny, jeżeli chodzi o główny efekt pracy destylatora. Odpowiednia konstrukcja alembiku umożliwia uzyskać bimber odpowiadający wielokrotnej destylacji już w trakcie pierwszego pędzenia. Metoda ta polega na skraplaniu destylatu do specjalnej kolumny, gdzie w powolny sposób spływa przeciskając się w dół, gdzie natrafia na opór w postaci pary wodnej posiadającej wysoką temperaturę. Zachodzi wówczas ponowne wyparowanie alkoholu z destylatu – większa część bimbru trafia do odbioru, natomiast reszta wraca do kolumny pełniąc rolę wypełnienia.

zbiornik do destylacji, keg, destylatory ze stali nierdzewnej

Co to jest destylator i z czego może być zbudowany?

Proces destylacji oraz stworzenie domowej produkcji alkoholu o nietuzinkowym i niepowtarzalnym smaku byłoby niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Gwarancją dobrej destylacji jest dobrej jakości destylator, który zapewni wszelki funkcje umożliwiające prawidłowy przebieg procesu destylacji alkoholowej.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów destylatorów, które są mniej lub bardziej praktyczne, użyteczne i odpowiednie. Przy wyborze odpowiedniego destylatora powinieneś kierować się indywidualnymi preferencjami uwzględniającymi ilość i skalę produkcji oraz konkretny rodzaj alkoholu. Nasza firma Królestwo mocy w sposób profesjonalny i życzliwy udziela pomocy i niezbędnych informacji dotyczących destylatorów i ich części, pochodzących z naszej taśmy produkcyjnej – dlatego tez z nami proces destylacji i produkcja alkoholu nawet w domowym zaciszu nie jest obca i trudna do wykonania.

Aparatura do destylacji może posiadać mniej lub bardziej skomplikowaną budowę i być zbudowana z różnego rodzaju materiałów. Wyróżnia się między innymi destylatory elektryczne, miedziane, kolumnowe i te stworzone w innowacyjny, własny, autorski sposób.

Jedno jest pewne dobór odpowiedniego sprzętu, wyróżniającego się wysoką jakością i parametrami zagwarantuje produkcję doskonałego i szlachetnego trunku.

Z czego może powstać aparatura do destylacji – czyli destylatory? Produktów i surowców wykorzystywanych do tego celu jest wiele, są to miedzy innymi:

– szkło,

– miedź,

– stal nierdzewna,

– aluminium spożywcze,

– aluminium,

– plastiki,

– silikon oraz teflon,

– materiały wykorzystywane do uszczelnień, stosowane w przemyśle spożywczym.

Destylator z miedzi – dlaczego warto?

Miedziany destylator wykonany jest w całości z jednego surowca – miedzi. Dzięki temu daje on 100% gwarancję uzyskania najlepszej jakości alkoholu. Destylatorów z miedzi używa się głównie do produkcji bardziej szlachetnych trunków, takich jak koniaki, brandy czy whisky oraz alkoholi wysokoprocentowych. Miedziane destylatory są doskonałe dla osób poszukujących dobrego i wyszukanego smaku. Zastosowanie destylatorów z miedzi jest także świetnym rozwiązaniem zarówno pod względem produkcji wyszukanego alkoholu, jak i praktyczności oraz użyteczności. Ponieważ posiadają wiele zalet, na które składa się;

– eliminacja nieprzyjemnych zapachów, spowodowanych związkami siarki, powstającymi podczas procesu destylacji i fermentacji,

– całkowita eliminacja potrzeby stosowania dodatkowych filtrów węglowych oraz odstojników,

– znacząco poprawia smak destylatu – staje się łagodniejszy,

– brak powstawania niepożądanych zjawisk – jak pleśń czy grzyb,

– działanie antybakteryjne

– doskonałe przewodnictwo ciepła – dzięki czemu zwiększona jest wydajność i sprawność pracy destylatora,

Wysokiej klasy destylator, wykonany z najlepszej blachy służyć będzie przez bardzo długi okres czasu, który zaowocuje hektolitrami przepysznego alkoholu, który zasmakuje wszystkim.

Najlepsze urządzenia do destylacji - Destylator sklep Królestwo Mocy

Aparatura do bimbru – czyli podstawowy sprzęt każdego bimbrownika

Najpowszechniejszym alkoholem produkowanym w domowych warunkach jest obecnie słynna cukrówka – czyli niezawodny bimber. Aby jego produkcja była udana i zakończona sukcesem nie musi być wymagana specjalistyczna wiedza czy doświadczenie. Najważniejszy jest sprzęt – w tym przypadku destylator, który umożliwi przeprowadzenie prawidłowego procesu destylacji.  Co zatem należy wiedzieć, by produkcja bimbru była jak najbardziej udana? Jakie elementy i części są niezbędne i najważniejsze, aby bimber był dobry i smakował wyjątkowo?

Pierwsza zasada – kocioł to podstawa

Podstawową częścią każdego destylatora jest właśnie kocioł. Gdyż to w nim ogrzewany jest bimber. Taki kocioł musi być wykonany w sposób stabilny, solidny i wytrzymałe – najlepiej jak są ogrzewane – zwiększa to znacznie ich wydajność oraz zmniejsza koszty energii, wykorzystywanej podczas produkcji. Kocioł wysokiej jakości, z najlepszych materiałów i odpowiednio wykonany umożliwia podgrzanie bimbru do temperatury wrzenia już w 30 – 40 minut.

Druga zasada – kolumna rektyfikacyjna

Kolumna rektyfikacyjna wypełniona jest najczęściej kwasoodpornym wypełnieniem i służy do oddzielania czystego alkoholu od wody i innych dodatków, występujących w zacierce. Na specjalnym wypełnieniu znajdującym się w kolumnie rektyfikacyjnej osadza się woda oraz inne dodatki a czysty alkohol (dzięki temu, że jest lżejszy niż samo powietrze) ucieka ku górze.

Do produkcji alkoholu idealnie nadają się kolumny rektyfikacyjne Aabratek, są one, bowiem niezawodne i niezwykle skuteczne. Dzięki nim możliwe jest otrzymanie alkoholu o stężeniu osiągającym nawet 95% już po pierwszej destylacji. Tak wysokie stężenie jest praktycznie nieosiągalne w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Kolumny rektyfikacyjne Aabratek są wyjątkowo precyzyjne w oddzielaniu tak zwanych przedgonów i pogonów, co pozwala na dokładne i sprawne oczyszczenie alkoholu z wszelkich niepożądanych substancji.

.Trzecia zasada – chłodnica

Alkohol w stanie lotnym trafia do specjalnej chłodnicy, w której dochodzi do jego skraplania – czyli kluczowego procesu, gdyż w tej formie jest on rozlewany i gotowy do spożycia.

Dużo opcji i wiele możliwości dla początkujących

Ważnym aspektem dla początkujących bimbrowników jest precyzja i łatwość działania, dlatego tez zaczynając przygodę z pędzeniem bimbru warto rozważyć opcję zakupu destylatora, posiadającego dodatkowy system sterowania. Nie jest on konieczny i niezbędny do tworzenia dobrej jakości trunków – pomoże on jednak i znacznie ułatwi cały proces.

 

Wybór odpowiedniego destylatora umożliwi uzyskanie najlepszej jakości trunku, który będzie własnej produkcji alkoholem. Dobrze przeprowadzony proces destylacji pozwala na otrzymanie alkoholu w czystej postaci i osiągnięcie jego stężenia nawet do 95 %. Przy kupnie destylatora warto zastanowić się nad jego właściwościami i funkcjami oraz dostosować jego parametry do naszych potrzeb produkcyjnych. Będziemy mieli wówczas pewność, iż alkohol pochodzący z naszej produkcji będzie najlepszej jakości.

My, jako producent destylatorów oferujemy najlepszej jakości produkt w najbardziej atrakcyjnych cenach na rynku. Służymy pomocą i z chęcią wyjaśnimy wszelkie znaki zapytania. Cenimy sobie dobry kontakt z klientem, dlatego też zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji. Królestwo mocy – najlepsza marka i producent destylatorów w Polsce.