Opublikowano

Co to jest Alkoholomierz?

alkoholomierz

Samodzielna produkcja napojów alkoholowych w gospodarstwach domowych jest bardzo modnym zajęciem hobbystycznym. Aby napoje alkoholowe produkowane domowymi sposobami były smaczne i udane, podczas ich produkcji należy precyzyjnie kontrolować zawartość wytwarzanego w mieszance alkoholu.

Alkoholomierz- pomiar zawartości alkoholu

Aby wykonać dokładny pomiar i stwierdzić, jaką moc posiada produkowany napój, musimy posłużyć się odpowiednim miernikiem. Alkoholomierz jest rodzajem areometru, zwanym również areometrem Trallesa. Urządzenie to bada skład mieszaniny wody i alkoholu etylowego. Wynik pomiaru- poziom alkoholu- podawany jest w stopniach Trallesa- jeden stopień oznacza 1 cm3 objętości alkoholu etylowego w 100 cm3 mieszaniny.

alkoholomierz - pomiar procentowy alkoholu

Wskaźnik zawartości alkoholu- do czego ci się przyda?

Pomiar alkoholomierzem w zakresie domowych trunków nie będzie możliwy w przypadku wyrobu alkoholu z wysoką zawartością cukru. Cukry- nawet niewielka zawartość domieszek cukrów- zafałszowują wynik uzyskany przy pomocy standardowego alkoholomierza. Aby zbadać zawartość alkoholu zarówno w słodkim winie, jak i w likierze, czy przy produkcji nalewek, niezbędne jest wstępne dokonanie pomiaru zawartości cukru przy pomocy cukromierza – jeszcze przed fermentacją. Na podstawie dokładnego pomiaru ilości cukrów możliwe jest oszacowanie zawartości alkoholu. W gotowym produkcie pomiar stężenia alkoholu przez użycie alkoholomierza (zmierzenie bezpośrednio stężenia alkoholu w domowych warunkach) jest niemożliwe. Wówczas jedynie w warunkach laboratoryjnych dokonasz pomiaru procentów.

Alkoholomierz pozwala natomiast na dokonanie dokładnego pomiaru stężenia alkoholu w alkoholach czystych, jak wódka, spirytus. Zasada jego działania- w główniej mierze opiera się na badaniu gęstości cieczy, która zależna jest od zawartości cukru. Dlatego tez pomiar objętości alkoholu w- przykładowo winie wytrawnym i winie słodkim- dawałby różne rezultaty- pomimo identycznej zawartości procentowej alkoholu w obydwu tych trunkach.

miernik alkoholu

Pomiar zawartości alkoholu- jak go wykonać?

Pomiar dokonywany alkoholomierzem jest niezwykle łatwy. Jak zbudowany jest precyzyjny alkoholomierz? Urządzenie działa przy wykorzystaniu zjawiska wyporności. Najczęściej użytkowany, tradycyjny miernik alkoholu , wykonany jest ze szkła- co zapewnia neutralność urządzenia w stosunku do badanej cieczy. Wyglądem alkoholomierz tradycyjny przypomina szklany termometr. Do miernika alkoholu producenci zazwyczaj niezbędna do wykonania pomiaru probówkę.

Precyzyjny pomiar możliwy jest do wykonani tylko wówczas, gdy temperatura dokonywania pomiaru jest optymalna. Odczyt objętości alkoholu może bowiem dawać- przy wyższej temperaturze- wynik zafałszowany. Zalecana temperatura dokonywania pomiaru alkoholu powinna wynosić około 20C. Tradycyjny wskaźnik zawartości alkoholu jest zazwyczaj wyskalowany właśnie na taka temperaturę.

Pomiaru należy dokonywać tylko dokładnie wyczyszczonym urządzeniem- przy pomocy załączonej probówki. W celu dokonania badania możemy posłużyć się również wysoką, sterylną szklanką. Do pomiaru probówkę należy wypełnić alkoholem. Następnie, aby dokonać dokładnego pomiaru zawartości, zanurzamy alkoholomierz w cieczy. Zanurzenia należy dokonać tak, aby nie dotykał on ścianek naczynia. Należy odczekać około minuty w celu ustabilizowania się pozycji wskaźnika. Po wyrównaniu się poziomu zanurzenia należy dokonać odczytu kierując się położeniem dolnego menisku cieczy, czyli poziomem górnej tafli płynu. Alkoholomierz sprawdzi procentową zawartość alkoholu nawet, gdy posłużymy się niewielką ilością płynu.

alkoholomierz

Miernik alkoholu- jaki model wybrać?

Jaki wskaźnik zawartości alkoholu będzie najlepszym wyborem? Wiele dostępnych modeli oferuje w zestawie niezbędną dokonania pomiaru gęstości cieczy probówkę. Jest to z pewnością mocny argument dla tych, którzy chcą zachwycić niezwykłą dokładnością podczas wyrobu alkoholu.

Kolejna kwestia, jaką należy przemyśleć, wybierając odpowiedni model alkoholomierza jest zakres pomiaru. Zatem przed zakupem sprawdź dostępne alkoholomierze- niektóre modele bowiem wyróżnia niewielka długość skali co umożliwia precyzyjny pomiar jedynie słabszych trunków. Mocniejsze alkohole wymagają, by alkoholomierz wyposażony był w dopasowaną do nich długość skali- z zakresem od 0 do 100 %.

Nie bez znaczenia jest również dokładność pomiaru. W zależności od danego modelu i producenta- dokładność ta waha się w zakresie od 2,5 % do nawet 0.25 %. Wart jednak wspomnieć, że nie jest możliwe idealne określenie procentowej zawartości alkoholu w trunku.

Na stronie sklepu KrólestwoMocy znajdziesz szeroką gamę profesjonalnego sprzętu do sporządzania trunków w gospodarstwach domowych, do których niezbędnym wręcz akcesorium jest alkoholomierzwskaźnik zawartości alkoholu. Dzięki jego właściwościom, umożliwiającym pomiar zawartości alkoholu, który- w przypadku domowych trunków- należy z pewnością wykonać przed skosztowaniem, osiągniesz mistrzostwo w sporządzaniu domowych alkoholi. Oszacowanie zawartości alkoholu zapewni perfekcyjne odwzorowanie receptur, czym zachwycisz swoją rodzinę, gości i znajomych.