
Destylacja to bardzo istotny proces podczas produkowania własnych alkoholi. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie czystego, jednocześnie mocnego alkoholu, którego stężenie oscyluje niekiedy w granicach 95%. Bimber to nieoficjalnie alkohol narodowy, za którego produkcję odpowiedzialni są domowi użytkownicy. Każdorazowo konieczne jest jednak używanie odpowiedniego sprzętu, w przeciwnym wypadku proces może zakończyć się niepowodzeniem . Co to jest destylacja? Jak wygląda proces związany z destylacją alkoholową? W jaki sposób destylować alkohol w domu? Dlaczego warto wybrać aparat do destylacji? Alembiki miedziane czy stalowe- na które warto się zdecydować? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące destylacji, wówczas zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.
Czym jest destylacja?
Destylacja to pewien proces chemiczny, który polega na tym, że rozdziela się mieszaniny związków chemicznych poprzez zjawisko odparowywania. W dalszej kolejności mamy do czynienia ze skraplaniem poszczególnych składników mieszaniny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że skład pary musi być różny w zależności od składu cieczy, bowiem tylko w tym przypadku istnieje możliwość wyizolowania czy też oczyszczenia składników mieszaniny. Pamiętajmy o tym, że w destylacji w sposób szczególny chodzi o to, aby przeprowadzić ciecz w stan pary, skroplić, a później znów zamienić w ciecz. Dzięki różnicy temperatur wrzenia możliwe jest skutecznie oddzielenie destylatu alkoholowego. W praktyce wyróżnić możemy cztery rodzaje destylacji. Ich nazwy prezentują się następująco: destylacja prosta, destylacja próżniowa, destylacja z parą wodną, destylacja frakcyjna z kolumną destylacyjną. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, iż odbywa się pod dużym ciśnieniem atmosferycznym, natomiast próżniowa- pod obniżonym ciśnieniem. Destylacja jest dobrze znana przez nieco starsze osoby, które zajmują się często tworzeniem własnego alkoholu. Nie wymaga od nas wielkiego doświadczenia- na robienie tego typu trunków może zdecydować się prawie każdy. Z Królestwem Mocy także Ty możesz rozpocząć przygodę z domowym alkoholem.
Jak wygląda proces związany z destylacją alkoholową?
Skoro wiemy już, co to jest destylacja alkoholowa, warto uzyskać informacje na temat tego, jak wygląda ten proces w praktyce. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że destylacja jest możliwa ze względu na to, że temperatura wrzenia alkoholu jest niższa niż temperatura wrzenia wody. W trakcie trwania procesu wykorzystuje się profesjonalne akcesoria do destylacji. Przykładowo wywar umieszczany jest w alembiku- aby go kupić wystarczy odwiedzić odpowiedni sklep internetowy. Wcześniej wspomniana substancja podgrzewana jest do temperatury około 80 stopni Celsjusza- dzieje się tak przez 5-7 godzin. W konsekwencji pary alkoholu zaczynają wznosić się do góry alembiku i to właśnie tam są skondensowane. W dalszej kolejności trafiają do specjalnie przygotowanego zbiornika na spirytus. Na koniec procesu destylacji możemy cieszyć się z wody destylowanej znajdującej się na dnie alembiku. Ta często wykorzystywana jest do kosmetycznych celów, bowiem jest jałowa, jednocześnie nie zawiera minerałów. Podczas produkcji domowej wystarczy nam mało zaawansowany osprzęt w postaci miedzianego alembiku, który to stawiany jest na palnik.
Jak destylować alkohol w domu?
Aby przeprowadzić proces destylacji w domowych warunkach, niezbędnym elementem okaże się aparatura do bimbru. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie zbiorniki. Nie bez znaczenia jest głowica, kolumna destylacyjna, kolumna rektyfikacyjna i inne akcesoria aAbratek.. W ten sposób jesteśmy w stanie skompletować pełny destylator. Pamiętajmy o urządzeniach do pomiarów i do klarowania, jak i również o drożdżach gorzelniczych. Skoro wiemy już, jaki sprzęt jest niemalże obowiązkowy, warto wspomnieć o podstawowych metodach destylacji. Największą popularnością cieszy się metoda Pot Still, a także metoda ponownego napływu. Czym one się charakteryzują?
Metoda Pot Still
Aby móc przeprowadzić destylację metodą Pot Still, konieczne jest użycie specjalistycznego destylatora typu Pot Still. Tego typu konstrukcja umożliwia charakteryzuje się tym, że przy niewielkim nakładzie pracy jesteśmy w stanie uzyskać wysokiej jakości trunek. Para, która unosi się podczas procesu, zbierana jest w specjalnej komorze skraplającej. W późniejszym czasie para zostaje schłodzona podczas kontaktu z powierzchnią kondensatora. W dalszej kolejności para doprowadzana jest ponownie do stanu ciekłego. Dlaczego destylatory Pot Still są godne uwagi? Przede wszystkim nie wymagają od nas dużego nakładu pracy, jednocześnie gwarantują satysfakcjonujące walory smakowe.
Metoda ponownego napływu
Drugą metodą destylacji alkoholu w domowych warunkach jest metoda ponownego napływu. W praktyce jest to nic innego niż wewnętrzny refluks. Jest to jedna z najbardziej wydajnych metod, dzięki której możliwe jest uzyskanie destylatu o stężeniu, które wynosi nawet 94%, co jest wartością w pełni satysfakcjonującą. Dzięki odpowiedniej konstrukcji możliwe jest skroplenie destylatu do kolumny, gdzie powoli spływa do dołu. Po drodze napotyka na opór, którym jest wysoka temperatura- w konsekwencji alkohol ponownie wyparowuje z destylatu. Jak odbywa się produkcja bimbru w domowych warunkach pisaliśmy tutaj.
Dlaczego warto zdecydować się na aparat do destylacji?
Część osób być może zastanawia się, dlaczego tak właściwie warto zdecydować się na alembik. Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, sposobów destylowania może być kilka. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że pierwsza była metoda garnkowa, która to była z powodzeniem stosowana już jakiś czas temu. Na dzień dzisiejszy na szczęście nie ma konieczności dokonywania sztuczek z garnkiem, aby uzyskać mocny, jednocześnie czysty alkohol. Możemy odwiedzić sklepy branżowe- to właśnie w nich możemy zakupić profesjonalny sprzęt, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Alembiki to niemalże gwarancja tego, że już po jednym procesie możemy uzyskać wysokiej klasy, jakościowy i aromatyczny bimber. Co ciekawe- takiej pewności nie mamy w przypadku metody garnkowej. W tej branży specjaliści twierdzą, że to jednak alembiki są najlepszym urządzeniem przeznaczonym do destylacji. Pomimo wszystko ostateczne decyzja zależna jest od indywidualnych preferencji i przemyśleń. Każdorazowo należy zastanowić się, w jaką metodą chcemy zainwestować i dlaczego właśnie ona okaże się strzałem w dziesiątkę.
Alembiki miedziane czy stalowe- na które warto się zdecydować?
Dość problematyczna może okazać się kwestia tego, na jakie alembiki warto się zdecydować. Istnieją zarówno egzemplarze miedziane, jak i te stalowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na dzień dzisiejszy zdecydowanie większą popularnością cieszą się egzemplarze miedziane, ze względu na ponadprzeciętną skuteczność. W przypadku domowego użytku znajdziemy zarówno te mieszczące 10 litrów zacieru, jak i nieco bardziej pojemne egzemplarze, które niekiedy posiadają pojemność 30 litrów. Dlaczego tak właściwie warto zdecydować się na alembiki wykonane z miedzi. Przykładowo w destylarniach stosuje się jedynie miedzianą aparaturę. Dzieje się tak, bowiem miedź nie wymaga dokładnego czyszczenia, aby sprzęt działał w sposób prawidłowy przez długi okres czasu. Wystarczające okaże się przepłukanie zwykłą wodą lub wodą destylowaną. O ile aparatura z miedzi jest nieco droższa, to jednak nie pozostawia żadnego posmaku nawet w sytuacji, kiedy zostanie podgrzana do wysokich temperatur. Zupełnie przeciwnie wygląda to w przypadku stali. Trzecim elementem godnym uwagi jest to, że miedź charakteryzuje się wspaniałymi właściwościami absorbującymi liczne związki- te mogą niekiedy przyczynić się do zanieczyszczenia alkoholu. Przykładem może być chociażby siarka lub inne substancje, które często pochodzą z rozpadu estrów, ewentualnie innych lotnych związków, które powstały na skutek procesu fermentacji. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w trakcie trwania fermentacji powstają różne związki- niekiedy te rakotwórcze. Dlatego też inwestując w alembiki miedziane dbamy bezpośrednio o własne zdrowie. Pamiętajmy również o kwestiach ekonomicznych i ekologicznych. Okazuje się, że miedź zdecydowanie łatwiej przewodzi ciepło od stali, dlatego też duże nakłady energii czy wody w tym przypadku nie są obowiązkowe. Miedź to materiał, który przez wielu uznawany jest jako długowieczny. W dawnych czasach to właśnie miedzą pokrywany kopuły kościołów i dachów. Dopiero po kilku latach możemy dostrzec pierwsze niepokojące zjawiska w postaci zabarwienia na zielono, jednakże jest to zupełnie naturalny proces i nie musimy się go obawiać.
Jakie akcesoria mogą okazać się niezbędne dla bimbrownika?
Jeśli chcielibyśmy rozpocząć swoją przygodę z destylacją alkoholu w domowych warunkach, wówczas nie obędzie się bez specjalistycznego sprzętu. Ważna jest kwestia alkoholomierza, dzięki któremu możliwe jest mierzenie stężenia. Wykorzystując ten element możemy liczyć na odpowiedni efekt końcowy. Alkoholomierz wyróżnia się ponadprzeciętną dokładnością czy też łatwością użycia. Kolejnym elementem jest cylinder z miarką- bez tego prawidłowa destylacja jest niemalże niemożliwa. Nie w sposób nie wspomnieć o lejku- jest to niepozorny, jednakże bardzo potrzebny sprzęt. Umożliwia przelewanie bimbru, dzięki czemu nie uronimy nawet jednej kropli. Są one gwarancją stabilności i wygodnego użycia. Nie bez znaczenia są butelki na wyprodukowany bimber. Bez tego nie jesteśmy w stanie wyeksponować swojego dzieła. Odpowiednie przetrzymywanie bimbru to klucz do sukcesu. Kolejnym sprzętem dodatkowym są wężyki- w dużym stopniu ułatwiają pracę, jednocześnie usprawniają przepływ alkoholu. Nie w sposób nie wspomnieć o zacierze, węglu aktywnym, bimbrownicy, drożdżach gorzelniczych i płatkach dębowych, które służą do aromatyzowania bimbru. Posiadając te akcesoria możemy rozpocząć przygodę z pędzeniem własnego bimbru. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne akcesoria!